İvrindi  GAZETESİ
İVRİNDİ BELEDİYESİ’NDEN  KÜLTÜREL MİRASA ÖNEMLİ KATKI
İVRİNDİ  Belediyesi`nden En Hijyenik Hizmet
İvrindi Belediyesi, halkımıza hizmet veren ilçe  merkezindeki umumi tuvaletleri modern bir şekilde yeniden dizayn etti. İlçemizin imaj kaybına uğramasına neden olan kötü, hijyenden yoksun WC`ler artık tarih oldu. 
İvrindi Belediyesi, özellikle bu günlerde sağlık açısından önemli olan umumi tuvaletler konusuna el attı. Her gün değişik mahallelerden ilçemize gelen vatandaşlarımızın hijyenik şartlarda kullanabilecekleri Alan Camii altındaki wc ler ücretsiz oldu. İlçemiz Belediye Başkanı Yusuf Cengizin  girişimiyle  ilçe merkezindeki  tuvaletler baştan aşağıya yenilerek halkımızın  hizmetine açıldı. Başkan Cengiz sosyal medyadan yaptığı açıklamada: “Belediye olarak koronavirüs salgınıyla mücadelemizi sürdürürken diğer yandan sahada yürüttüğümüz çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.İlçemizin en işlek noktalarından olan Meydan Camii Giriş merdivenleri, abdest alma yerleri ve lavabolarının tadilat işlemlerini gerçekleştirip yeniledik.
Katkılarından dolayı TÜMAD Madencilik Yönetimine teşekkür ediyoruz.
Temizlik ve Bakımı Belediyemiz Temizlik İşleri Personelince itina ile gerçekleştirilecek ve bununla birlikte, Lavabo ve tuvaletleri kullanan vatandaşlarımızdan hiç bir ücret alınmayacaktır.”dedi.
Kültürel Miras olarak güzel izlenimler bırakacak bir eser 
 Başta at, koyun ve sığır olmak üzere birçok hayvanı ehlileştirerek evcilleştiren, onlara dayalı güçlü ekonomiler ve kültürel yapılar oluşturan, devletler kuran Türklerin binlerce yıllık hayvancılık deneyimleri; hayvancılık etrafında, dolayısıyla da ‘‘çoban ve çobanlık’’ etrafında zengin bir kültürel bellek ortaya çıkarmıştır. Bu kültürel bellek sosyal, kültürel ve iktisadi açıdan tüm yönleriyle değerlendirilerek günümüz insanına aktarılmaya muhtaçtır. Hayvancılık ve tarımın birleşip-bütünleştiği Türkiye coğrafyasında küçükbaş hayvancılık, tarımsal ve ekonomik açıdan önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz coğrafyasında küçükbaş hayvancılık yüzyıllardır ‘‘çoban’’ eliyle yürütülmüş, coğrafyamız bir nevi çoban ve çobanlık mesleğinin tarihsel tanığı olmuştur. Küçükbaş hayvancılığın yüzyıllardır ‘‘çoban’’ eliyle yürütüldüğü, çoban ve çobanlık mesleğinin tarihsel tanığı olan coğrafyamızda çobanlık, tarihi bir geçmişe sahip olduğu kadar değerli ve önem verilen mesleklerden birisidir. Coğrafyamız, küçükbaş hayvancılık etrafında gelişen zengin bir çoban kültürünü bünyesinde barındırmaktadır.  
Kitapta Meslek ile Bağdaşan Mani Hikaye ve Masallara da Yer Veriliyor 
Koç katımında söylediği maniyle Ayşe’ye selam gönderen, Akdamar adasına isim veren, hacdaki ağasına sıcak helva götüren, Sarıkız efsanesine konu olan, Yünüm-Böğet’te, Saya Bayramında mani söyleyen, şiir, efsane, masal, destan, atasözü, türkü, mani, halk hikâyesi ve halk inançlarımızdaki çobanın ve çobanlık kültürünün yok olup gitmesine gönül razı olmamıştır. Kitapta, çoban ve çobanlık mesleğinin gelenekleri, görenekleri ve Türk kültüründeki yeri ele alınarak, çobanlık kültürünün gelecek nesillere aktarılması amaçlanmış ve çobanların bir sevda işi olan çobanlığı severek yapmalarına katkıda bulunulmak istenmiştir. 


 |  Bu haber 406 defa okunmuştur.


E GAZETE  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ESNAFINA SAHİP ÇIK

ESNAFINA SAHİP ÇIK ESNAFINA SAHİP ÇIK

KÖYLÜ PAZARI TALEBİ

KÖYLÜ  PAZARI  TALEBİ Özellikle sebze ve meyvelerin çıktığı dönemde ilçe merkezinde değişik sokaklarda satış yapmak isteyen kırsal mahall...

BİR İDAMLIK HALİL VARDI ASILDI

BİR İDAMLIK HALİL VARDI ASILDI Orgeneral Kenan Evren: “Adalet yerini bulsun diye bir sağdan bir soldan asıyorduk. Asmazsan bunlar virüs gibi çoğal...

TEBRİK

TEBRİK Balıkesir’imizin güzide ilçelerinden İvrindi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıl dönümünü kutluyor, Kuvayi Mi...

BORDAN GELEN EKSTRA HİJYEN

BORDAN GELEN EKSTRA HİJYEN BORDAN GELEN EKSTRA HİJYEN

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ. İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ. İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ. İLÇEMİZ ESNAF VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BAYRAM TEBRİKLERİ.

DAVA ADAMI İBRAHİM GÜN UNUTULMADI

DAVA ADAMI İBRAHİM GÜN UNUTULMADI İlçemizde iz bırakan dava adamı İbrahim Gün vefatının 21.yılında dostları tarafından rahmetle yadedildi. Milli Gör...

FOTO GALERİ


Tüm videolar

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE

İVRİNDİDE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI

İVRİNDİDE UÇURTMA

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDE

Aslantekin Ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü

Aslantekin Ve Özde

KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

KUTLU DOĞUM ETKİNL

Sonuçlar açıklandı;İvrindide Ak Partililer Meydanları doldurdu.

Sonuçlar açıklandı

ANKET

AK PARTİ İVRİNDİ İLÇE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com