İvrindi  GAZETESİ
İlçemizde İz bırakanlar:Hasan Efendi
1.Dünya Savaşından sonra devletler arasında yapılan anlaşma sonucu Mübadele muhaciri olarak 1924 yılında İvrindiye iskan edilmiştir.  Ilçemizde ikamet eden Hasan Efendi bir müddet sonra Şeyh Bedrettin Camiinde imamlığa başlamıştır. Ardından bir müddet çiftçilikle uğraşan Hoca Efendi 1929 yılında Karaçepiş Köyü İmamlığına geçmiştir. 1930 yılında vukubulan Menemen Hadisesinde tahkikata uğramış Karaçepiş Muhtarının verdiği ilmuhaber sayesinde tahkikattan kurtulmuştur. 
       Bu arada Karaçepiş İmamlığından ayrılan Hasan Efendi kısa bir müddet sonra İvrindi Sakarya Mahallesi Yeni Camiine imam olmuştur. O sırada Bulgaristandan gelen muhacirler Sakarya Mahallesine yerleşmişlerdir. Dini konulardan mahrum olan muhacirlere  ilmihal konularında dersler veren hocaefendi için yaşlı bir muhacir şunları anlatıyor. “Hocaefendi Sakarya Mahallesinde imamlık  görevine  başladıktan sonra her gece komşu camiin bahçesinde bulunan cami odasında vatandaşları toplar onları fıkıh ve ilmihal konusunda bilgilendirirdi. Yatsı namazından çıkan cemaat çay ve sigara ihtiyacı için kahveye gelirdi. 10-15 dakika sonra Hasan Efendi elinde bastonu ile kahveye girer girmez tüm cemaat elindeki sigaraları atar ayağa kalkar Hocaefendinin yerine oturmasının ardından tekrar yerlerine oturur öylece sessizce beklerlerdi. O sırada çayını içen Hasan Efendi  ayağa kalkar, önemli ilmihal konularında bir müddet açıklamalarda bulunurdu. Sohbetin bitişinde cemaate  “Buradan dağıldıktan sonra herkes evine gidecek,benim anlattığım konuları  hanımına anlatacak”diye ikazda bulunurdu.  
Bugün  hayatta olan onlarca insan Hocaefendiden ders aldıklarını onun önüne diz çökerek Kur’an-ı Kerim ve tecvit öğrendiklerini belirterek O’nu rahmetle anmaktadırlar.
Hocaefendinin hizmeti sadece İvrindi merkezinde değil çevre köylerde hatta çevre ilçelerde devam etmiştir. 
Ramazan aylarında Havrandan gelen heyetlerle görüşmüş ve Küçükdereköy,Şekveren gibi köylerde vaazlar vermiştir. 1953 yılında alınan bir kararla Diploması Milli Eğitim Bakanlığınca Üniversite mezunlarının diplomasına denk görülmüş ve kendisine imamlık kadrosu verilmiştir.
13,5 sene kadrolu imamlık yapmış 1966 yılının Kasım ayının 3.günü imamlık görevine devam ederken 85 yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kadrolu olarak 15 yıl çalışması gerektiği belirtilerek ailesine emekli maaşı bağlanmamıştır.
Rahmetli Hocaefendinin 4 oğlundan biri olan Nazım MUTAF,  7  Eylül günü Akşam namazından sonra geçirdiği kalp krizi sonucu , Haris Mutaf ile Vahidi Mutaf geçtiğimiz yıllarda vefat etmiştir. Diğer evladı olan Abdullah Mutaf ise halen hayattadır.


 |  Bu haber 418 defa okunmuştur.


E GAZETE  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BAYRAM TEBRİĞİ

BAYRAM TEBRİĞİ BAYRAM TEBRİĞİ

BAŞKAN CENGİZİN BAYRAM KUTLAMASI

BAŞKAN CENGİZİN BAYRAM KUTLAMASI BAŞKAN CENGİZİN BAYRAM KUTLAMASI

AK PARTİDEN BAYRAM MESAJI

AK PARTİDEN BAYRAM MESAJI Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

MHP'DEN BAYRAM KUTLAMASI

MHP'DEN BAYRAM KUTLAMASI Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramını tebrik eder; Bu bayramın başta Doğu Türkistan ve Filistin olmak üzere mazl...

Balıkesir Milli Emlak Müdürlüğünce 20 Adet Taşınmaz (İvrindi-Susurluk-Karesi) İrtifak Hakkı Tesisi Satışa Çıktı.

Balıkesir Milli Emlak Müdürlüğünce 20 Adet Taşınmaz (İvrindi-Susurluk-Karesi) İrtifak Hakkı Tesisi Satışa Çıktı. Balıkesir Milli Emlak Müdürlüğünce 20 Adet Taşınmaz İrtifak Hakkı Tesisi Satışa Çıktı.

İvrindi Orman İşletme Müdürlüğü Treylere öncü araç kiralama hizmeti alacaktır.

İvrindi Orman İşletme Müdürlüğü Treylere öncü araç kiralama hizmeti alacaktır. İvrindi Orman İşletme Müdürlüğü 2021 Yılı Orman Yangınlarında Kullanılmak Üzere Treylere Öncü Araç Kiralama Hizmet ...

İvrindi'de 304 m² arsa üzerine çelik karkas tarzında depo icradan satılıktır

İvrindi'de 304 m² arsa üzerine çelik karkas tarzında depo icradan satılıktır Balıkesir İvrindi'de 304 m² arsa üzerine çelik karkas tarzında depo icradan satılıktır

Esnafa KOSGEP desteği...

Esnafa KOSGEP desteği... Bu destekten Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere, 3 yıl geri öde...

VEFAT

VEFAT İlçemiz sakinlerinden Yaşar ÇELİK (61) geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmiştir. Merhumun cenazesi ...

FOTO GALERİ


Tüm videolar

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE

İVRİNDİDE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI

İVRİNDİDE UÇURTMA

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDE

Aslantekin Ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü

Aslantekin Ve Özde

KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

KUTLU DOĞUM ETKİNL

Sonuçlar açıklandı;İvrindide Ak Partililer Meydanları doldurdu.

Sonuçlar açıklandı

HAVA DURUMU

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com