İvrindi  GAZETESİ
İlçemizde İz bırakanlar:Hasan Efendi
1.Dünya Savaşından sonra devletler arasında yapılan anlaşma sonucu Mübadele muhaciri olarak 1924 yılında İvrindiye iskan edilmiştir.  Ilçemizde ikamet eden Hasan Efendi bir müddet sonra Şeyh Bedrettin Camiinde imamlığa başlamıştır. Ardından bir müddet çiftçilikle uğraşan Hoca Efendi 1929 yılında Karaçepiş Köyü İmamlığına geçmiştir. 1930 yılında vukubulan Menemen Hadisesinde tahkikata uğramış Karaçepiş Muhtarının verdiği ilmuhaber sayesinde tahkikattan kurtulmuştur. 
       Bu arada Karaçepiş İmamlığından ayrılan Hasan Efendi kısa bir müddet sonra İvrindi Sakarya Mahallesi Yeni Camiine imam olmuştur. O sırada Bulgaristandan gelen muhacirler Sakarya Mahallesine yerleşmişlerdir. Dini konulardan mahrum olan muhacirlere  ilmihal konularında dersler veren hocaefendi için yaşlı bir muhacir şunları anlatıyor. “Hocaefendi Sakarya Mahallesinde imamlık  görevine  başladıktan sonra her gece komşu camiin bahçesinde bulunan cami odasında vatandaşları toplar onları fıkıh ve ilmihal konusunda bilgilendirirdi. Yatsı namazından çıkan cemaat çay ve sigara ihtiyacı için kahveye gelirdi. 10-15 dakika sonra Hasan Efendi elinde bastonu ile kahveye girer girmez tüm cemaat elindeki sigaraları atar ayağa kalkar Hocaefendinin yerine oturmasının ardından tekrar yerlerine oturur öylece sessizce beklerlerdi. O sırada çayını içen Hasan Efendi  ayağa kalkar, önemli ilmihal konularında bir müddet açıklamalarda bulunurdu. Sohbetin bitişinde cemaate  “Buradan dağıldıktan sonra herkes evine gidecek,benim anlattığım konuları  hanımına anlatacak”diye ikazda bulunurdu.  
Bugün  hayatta olan onlarca insan Hocaefendiden ders aldıklarını onun önüne diz çökerek Kur’an-ı Kerim ve tecvit öğrendiklerini belirterek O’nu rahmetle anmaktadırlar.
Hocaefendinin hizmeti sadece İvrindi merkezinde değil çevre köylerde hatta çevre ilçelerde devam etmiştir. 
Ramazan aylarında Havrandan gelen heyetlerle görüşmüş ve Küçükdereköy,Şekveren gibi köylerde vaazlar vermiştir. 1953 yılında alınan bir kararla Diploması Milli Eğitim Bakanlığınca Üniversite mezunlarının diplomasına denk görülmüş ve kendisine imamlık kadrosu verilmiştir.
13,5 sene kadrolu imamlık yapmış 1966 yılının Kasım ayının 3.günü imamlık görevine devam ederken 85 yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kadrolu olarak 15 yıl çalışması gerektiği belirtilerek ailesine emekli maaşı bağlanmamıştır.
Rahmetli Hocaefendinin 4 oğlundan biri olan Nazım MUTAF,  7  Eylül günü Akşam namazından sonra geçirdiği kalp krizi sonucu , Haris Mutaf ile Vahidi Mutaf geçtiğimiz yıllarda vefat etmiştir. Diğer evladı olan Abdullah Mutaf ise halen hayattadır.


 |  Bu haber 221 defa okunmuştur.


E GAZETE  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AKİF HOCA’YI KAYBETTİK

AKİF HOCA’YI KAYBETTİK İmam Hatip Lisesi Meslek Dersi öğretmeni Mehmet Akif Bozkurt’un vefatı eğitim camiasını ve ilçemiz halkını derinden...

TEKKANAT AİLESİNİN ACI GÜNÜ

TEKKANAT AİLESİNİN ACI GÜNÜ Kurtuluş Mahallesi sakinlerinden ilçemizin sevilen simalarından Mehmet TEKKANAT’ın ölümü sevenlerini yasa boğdu. B...

İlçemizde Vefat Edenler

İlçemizde Vefat Edenler İlçemizde Vefat Edenler

İVRİNDİ ÇEVRE KORUMA DERNEĞİ KURULDU

İVRİNDİ ÇEVRE KORUMA DERNEĞİ KURULDU “Artık çevreyi kirleten atıkalar gelişi güzel yerlere dökülmeyecek.”

VEFAT

VEFAT Bedrettin Mahallesi sakinlerinden Kaya Şendoğan 15.11.2020 günü vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet; yakı...

BAŞKAN CENGİZ VAATLERİNİ YERİNE GETİRİYOR

BAŞKAN CENGİZ  VAATLERİNİ YERİNE GETİRİYOR İlçemizin her noktasına hizmet ulaşması için gayretle çalışan Belediye Başkanı Yusuf Cengiz seçim sürecinde verdiği...

SEZAİ OTO ELEKTRİK-OTO GAZ 0535 855 79 28-02664563569

SEZAİ OTO ELEKTRİK-OTO GAZ 0535 855 79 28-02664563569 SEZAİ OTO ELEKTRİK-OTO GAZ 0535 855 79 28-02664563569

VEFAT EDENLER

VEFAT EDENLER VEFAT EDENLER

İvrindi Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Görseli

İvrindi Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Görseli İvrindi Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Görseli

FOTO GALERİ


Tüm videolar

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE

İVRİNDİDE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI

İVRİNDİDE UÇURTMA

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDE

Aslantekin Ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü

Aslantekin Ve Özde

KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

KUTLU DOĞUM ETKİNL

Sonuçlar açıklandı;İvrindide Ak Partililer Meydanları doldurdu.

Sonuçlar açıklandı

ANKET

AK PARTİ İVRİNDİ İLÇE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com