İvrindi  GAZETESİ
İVRİNDİ'DE SAHİBİNİ BEKLEYEN  BİR NİŞAN BOHÇASI
Balıkesir’in İvrindi kazasının tanınmış kişilerinden Hacı Hafız Mehmet Efendi’nin bacanağı Balkan Savaşından önce vefat eder. İki oğlu öksüz kalır. Hanımı, oğulları Mustafa ile Hüseyin’i çeşitli zorluklar içinde büyütmeye çalışır.
Mustafa biraz büyükçedir annesi oğlunu evlendirmeyi planlar. Oğlu için beğendiği bir kızın ailesine aracılar göndererek “haber uçurur”. Sonra “büyükler” vasıtasıyla görüşmeler yapılır. Bu arada Mustafa için çevrede adet olduğu üzere bir nişan bohçası hazırlar. Aynanın önüne koyar. Haber beklemeye başlar.
“Kız evi, naz evi” denir ya, cevap geciktirilir. Fakat bu arada birileri; işin olacağını, biraz naz yapıldığını , merakta kalmasınlar, diye fısıldar.
Çağırılmayı beklerler. Zaten nişan bohçası da hazırdır. Gidilip, “kız istenecek” ve resmen nişan takılacaktır. Hani “eli kulağında” derler ya; gelen bilgilere göre bir,iki gün içinde : “Gelin.! İsteyin.! Nişan takalım.!” daveti gelecektir.
Tam o sırada İvrindi’ye Balıkesir’den gelen emir üzerine Nahiye müdürü bildirilen yaşlardaki bütün gençleri toplatır, onlara seferberlik olduğunu, hazırlanmalarını, ertesi sabah erkenden yola çıkmaları gerektiğini, bildirir.
Mustafa ile Hüseyin de silah altına alınacaklar arasındadır. Büyük bir sevinçle, neşe ile eve koşarlar;gururla annelerine; çağırıldıklarını, sabah askere gideceklerini söylerler.
Anacağızları hem sevinir,hem üzülür.
“Oğlum.. Mustafam.. Bugün, yarın haber gelecek. Bohçan hazır. Bari nişan taksaydık da öyle gitseydin..”der.
“ Anam.. Gelince takarız be.. Bu harp hep böyle sürecek değil ya.. Bir kaç aya kadar biter.. Bohça yerinde dura dursun.. Gelince takarız..”
“ Peki..” der anacağızı çaresiz.. Bohça aynanın önünde dura koysun bakalım..
Hemen her iki oğluna hazırlık yapmaya başlar. Torbalarını hazırlar. Çorap, çamaşır, öteberi koyar.
Ertesi gün köylerden gelen diğer gençlerle birlikte Mustafa ile Hüseyin de dualarla askere uğurlanır..
Ve giderler… Gidenlerden bir daha hiç haber alınmaz…
Zaman hızla geçip gider. Bohça hep aynanın önünde durur.
Evde badana olur, temizlik olur, bayram olur o bohça hep orada, ilk koydukları yerde, hep ayni yerde durur. Evdeki diğer akrabaların, düğünleri olur, misafirler gelir gider, şenlikler, bayramlar yapılır. Nişan bohçası hep orda durur.
İnsanları çoğu o bohçanın orada neden durduğunu bile unuturlar. Ama Nişan bohçası sararmış, solmuşsa da ,hep oradadır. Orada durur.
Elbet Mustafa ile Hüseyin’i gelecektir. Nişan o zaman takılacaktır. Mustafa’ya istenen kız başkasıyla evlenir. Aman..Mustafasına kız mı yoktur…?
Anne, yıllar içinde yaşlanır. Hastalanır.. Öleceği anlaşılınca akrabalar, hısımlar ve komşuları başına toplanırlar.. Anne ölüm döşeğindedir.. Başında beklemekte, dua etmektedirler..
Anne bir ara kendine gelir. Gözünü açar. Etrafına bakar. Fısıltıyla:
“Bana Mustafamın nişan bohçasını getirin…! ”
Aynanın önündeki, artık eskimiş, solmuş eski bohçayı getirirler. Yanına bırakırlar.. Anne, zorlukla alır, göğsünün üstüne koyar.. sessizce, göz yaşı dökerek okşar bohçayı.. Okşar. Okşar.. Okşar..
Birden irkilir.. Eliyle oradakilere işaret ederek:
“Çekilin..Çekilin..! Kenara çekilin..! Mustafamla Hüseyinim geldi.! Çekilin.. Kanlı elbiseleriyle oğullarım geldi. Çekilin..! ”
Ruhunu teslim eder..
Bana anlattıklarına göre orada bulunanların hepsi ölmeden önce annelerinin oğullarını gördüğüne inanıyorlarmış..


 |  Bu haber 539 defa okunmuştur.


Köşe Yazıları  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bir insanı tanımak istiyorsanız, onu büyük bir mevkiye geçiriniz ...

Bir insanı tanımak istiyorsanız,  onu büyük bir mevkiye geçiriniz ... Bu haftaki yazımıza Tagore’nin "Bir insanı tanımak istiyorsanız, onu büyük bir mevkiye geçiriniz."sözüyle başlayalı...

GAZETEMİZ 15 YAŞINDA

GAZETEMİZ 15 YAŞINDA Elinizdeki bu gazete artık bu ilçenin bir simgesi haline geldi.15 yaşımıza girerken her yerde, herkeste Bizim İvrin...

KİMDİR BUNLAR?

KİMDİR BUNLAR? Corona virüsü ile ilk kırımın olacağı söylenen 60-80 yaşında olan nesil... KİMDİR BUNLAR? 1940 ile 1960 yılları a...

Pazarcı esnafının çilesi.....

Pazarcı  esnafının çilesi..... Geçtiğimiz hafta “pazara çeki düzen” başlığı ile verdiğimiz haberden sonra şimdi de pazarcının dertlerinden bahsede...

Halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz..

Halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz.. Yaklaşık 14 yıl evvel yayın hayatına başladığımızda ilk köşe yazımız ; gazetemizin çıkış nedeni ve çizgisi ile i...

ANADOLU MÜSLÜMAN TÜRK YURDUDUR

ANADOLU MÜSLÜMAN TÜRK YURDUDUR Nevzat Özpelitoğlu/Balıkesir Hıristiyan haçlı sürülerinin Anavatanımız üzerinde işgal ve tahakküm emelleri dün ...

HACI HALİS KESTANE EFENDİ'Yİ KENDİ DİLİNDEN TANIYALIM.

HACI HALİS KESTANE EFENDİ'Yİ KENDİ DİLİNDEN TANIYALIM. “Aslen Konya Taşkent'liyim. Babadan dedem, Taşkent'ten Karasınır'ahicret etmiş. Babadan dedemin adı: M...

Derin Kuşatma

Derin Kuşatma (Bildiklerinizi Unutun – Okumayan Kaybeder)

Kesnizani ve Gülen Benzerliği..

Kesnizani ve Gülen Benzerliği.. Kesnizani ve Gülen Benzerliği.. “Kesnizani” tarikatının kurucusu Şeyh Abdülkerim Kesnizani’dir. Süleymaniye’de bir...

FOTO GALERİ


Tüm videolar

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE

İVRİNDİDE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI

İVRİNDİDE UÇURTMA

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDE

Aslantekin Ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü

Aslantekin Ve Özde

KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

KUTLU DOĞUM ETKİNL

Sonuçlar açıklandı;İvrindide Ak Partililer Meydanları doldurdu.

Sonuçlar açıklandı

HAVA DURUMU

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com