Bizim İvrindi  GAZETESİ
FİKRİ AĞABEYİ UNUTMADIK (1937-2005)
Her ilçenin ve ya beldenin tarihinde iz bırakmış önemli şahsiyetler bulunmaktadır. Bu şahsiyetlerin bir kısmı kahramanlıklarıyla (Mallıcalı Azman Çavuş gibi) bir kısmı halkı manevi konularda aydınlatmasıyla (Hasan Efendi, Evcilerli İbrahim Efendi,Mallıcalı Halil Efendi gibi) bir kısmı da 2005 yılın 22 aralık günü fani dünyadan Baki aleme göç eden Fikri KARAMAN gibi hem mucit hem de dürüstlük abidesi.
Peki kimdir bu Fikri KARAMAN..
1937 yılında dünyaya gelen ve halkımızın Saatçi Fikri diye isimlendirdiği Fikri Ağabey; Balıkesir Sanat Okulunun Motor Bölümünden 58 yılında mezun olur. Askerliğini Yedek Subay olarak yapan Fikri Karaman genç yaşta(1961)Almanya’ya çalışmaya gider. Giderken yanında Mehmet Akif Ersoy'un SAFAHAT Kitabı vardır. (Safahatı baştan sona özümseyerek okuduğunu ve özellikle Akif'in Uzakdoğu ülkeleri seyahatiyle ilgili bölümleri defalarca okuduğunu belirterek bize de okumamızı tavsiye etmiştir.) Bir fabrikaya işçi olarak giren Fikri Ağabey fabrikanın wc sine gittiğinde herkesin yan yana kapısız bir şekilde def-i hacet yaptığını görünce şaşırır ve hemen patronun yanına gider. Almancayı tam öğrenemediği için yanında Almanca bilen arkadaşı da vardır. Tercüman vasıtasıyla su olmadan temizlik olmayacağını anlatır ve Türk tipi tuvalet yapılmasını ister. Fabrika patronu derhal emir verip Fikri Ağabey'e bizim wc'ler gibi bir tuvalet yaptırır.
Rahmetli Fikri Karaman bize derdi ki; Ben Vatansızlığın ne kadar acı bir şey olduğunu işyerimizde çalışan Çekoslavakyalı’lardan öğrendim. Bir sabah işyerine gittim baktım ki üç genç duvarın dibine oturmuşlar hüngür hüngür ağlıyorlar. Kendilerine niçin ağladıklarını sorunca bana dönüp dediler ki “sen vatansız kalmanın ne demek olduğunu biliyor musun? Bizim vatanımız rus tankları tarafından işgal edildi. ( 20 Ağustos 1968'de Rus tankları çekoslavakyaya girmiş ve ülke Ruslar tarafından işgal edilmişti)İşte ben Vatansız yaşanmayacağı düşüncesi beynime yerleşti,diye defalarca anlatmıştır.
Sabahlara kadar bir taraftan Türk Bayrağı rozeti yapıyor bir taraftan da Fikri Ağabey'in sohbetlerini dinliyorduk. Bir sohbetinde Almanyanın Hamburg şehrinde başından geçen bir olayı şöyle anlattı: “Hamburg şehrinde üç arkadaşla geziyorduk. Baktım ki bir ayakkabı boyacısı yakasına Türk Bayrağı takmış. O dönemde Almanlar ayakkabılarını Ayakkabı boyama makinesiyle boyadıkları için sokakta boya yapanları düşük ve sefil kimse olarak görüyorlardı. Ben hemen boyacının yanına giderek yakasına yapıştım. Sen Türk değilsin,diye bağırdım. Gerçekten Türk değildi ve Türkçe konuşamıyordu. Bu bağırışmayı duyan polisler yanımıza geldiler. Ben Almancayı yeni yeni öğreniyordum. Yanımdaki arkadaşlar niye yakasına yapıştığımı anlattılar. Polisler adamın yakasındaki Türk Bayrağını çıkarıp bana uzatarak “bu senin hakkın” diyerek Türk Bayrağını bana verdiler. (yıllar sonra Cenab-u Allah Fikri ağabeye Türk Bayrağı rozeti yapıp tüm Türkiye'ye dağıtmayı nasip etti.)
Yine fikir babamız Fikri Ağabeyden bir anekdot: 
Almanyada bizdeki gibi köşe başı kahvehane yok. İşten çıkan Almanlar Bar ve ya Kafeler gider Kahve ve ya birasını içtikten sonra evine gider ve istirahatine çekilir. Çünkü sabah güneş doğmadan kalkar ve işine gitmek için yola çıkar. Ben de bir gün işten çıktım, kahve içmek için bara girer. Biraz sonra bulunduğum yere polisler gelip barda bira içen bir kişiye giderek emniyete davet ederler. Adam polislere bira içtikten sonra kendileriyle emniyete gideceğini söyler. Polisler  yan masaya otururlar ve adamın bira içmesini beklerler.  Adam bir bira daha söyler onu da içtikten sonra buyurun gidelim der ve birlikte emniyete giderler. Bu durumu Fikri ağabey şahit olur. Aylar sonra Fikri Ağabey İstanbul'a gelir. Gece yarısı Beyoğlundan geçerken bakar ki iki polis bir sarhoşu tekme tokat emniyete götürüyorlar. Almanyada karşılaştığı durum İle Beyoğlunda karşılaştığı durumu mukayese edip çok üzüldüğünü ifade ederdi.(1967)
Almanya dönüşü İvrindide Semercinin Kahvesinin yanında küçük bir dükkanda saatçi dükkanı açan Fikri Karaman saat tamirciliği yaparak geçimini sağladığı günlerde Milliyetçi Hareket Partisini kurmak için bir heyet İvrindi'ye gelir. Karşılaştıkları birine  konuyu anlatıp partiyi kuracak isim vermesini isterler. Adam bunlarla dalga geçmek anlamında “Bedrettin Camiinin yanında Kürt Halit diye biri var o partinizi kurar” deyip yanlarından uzaklaşır. MHP yi teşkilatlandırmaya gelenler, adamın sözlerine inanıp gidip Kürt Halit'i bulurlar. Adamları dinleyen Kürt Halit lakaplı şahıs misafirleri doğruca Fikri Ağabey'in yanına getirir. Hatırladığım kadarıyla Ahmet ER isimli zât saatçi dükkanında birkaç cümleyle Türk-İslam davasını anlatır. Ahmet ER'in anlattıklarını can kulağı ile dinleyen Fikri Ağabey işte benim özlediğim sözler diyerek teslim olur ve İvrindide içerisinde Hacı Ömer, Yunus Mert, İsa Mert, Muammer Çelebi, Faik Keskin gibi isimlerle MHP ilçe teşkilatını kurar. 
Bir taraftan Ülkücülük fikrinin yayılması için çalışan  Fikri Ağabey bir taraftan da Türkiyede ilk defa imal edilen saat yıkama makinesini piyasaya çıkarır. Piyasada pilli saat olmadığı için makine rağbet görür. Sabahlara kadar göz nuru ile yaptığı kalıplarla akrep ve yelkovan makinesinde yüzbinlerce akrep ve yelkovan imal eder ve Türkiye piyasasına girer. ( o güne kadar Yahudilerin elinde olan piyasa alt üst olur) 
Ülkücü Hareketin ülke çapında teşkilatlandığı günlerdir. Fikri ağabey boş durmaz ve Türk Bayrağının yanında Bozkurt Bayrağı imalatına başlar. Benim de içerisinde bulunduğum bir çok ülkücü arkadaş Çarkacalı Hafız Mustafanın evinin alt katındaki küçük bir odada sabahlara kadar Fikri Ağabey'in imal ettiği Türk Bayrağı ve Bozkurt rozetlerinin iğnelerini leyim yaparak Merhum Fikri Ağabeyinin sohbetlerini dinleme şerefine eriştik. Hazır hale gelen rozetleri bir çantaya koyarak Türkiyenin hemen hemen bütün şehirlerine giderek Ülkü Ocaklarına ulaştırdık. Bir taraftan da aylarca kalıplarını yaptığı cep feneri imalatı da elektriklerin sık sık kesildiği günlerdeki önemli icatlarındandır.  
Yıl 1978… Okulların Dev Yol- Dev Sol gibi örgütler tarafından işgal edildiği günlerde. Biz de 1 yıl okula giremediğimiz için Fikri Ağabey'in fikirlerinden  istifade etme imkanı bulduk. Bu yıllar Fikri Karaman'ın büyük emek sarf ederek yaptığı panelle güneş enerjisinden su kaynatarak bizlere çay demlediği yıllar. Küçük dükkanın önüne yerleştirdiği panelden kaynattığı suyla gelen geçene çay ikram edişi hafızalarımızdan silinmeyecek bir hatıradır. 
En son olarak şu anki Emniyetin karşısında buluna kendi yerine taşınmasıyla birlikte kendi yaptığı  makinede  'otomatik zincir imalat'ı Merhum Fikri Ağabey'in son önemli buluşudur. Kısacası şunu söyleyebiliriz ki bizim fikir dünyamızın oluşmasında  Alpaslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu ve Ahmet Er'den sonra Fikri Karaman gelmektedir. 
Yıl 2005… 21 Aralık 2005 Pazar gecesi yanımda Hüseyin Topuz ile birlikte gece saat 10:00 sularında Fikri Ağabeyi ziyarete gittim. Küçük odasında yanında  Koah hastalarının kullandığı oksijen tüpü. Arada bir pencereyi açıp hava almaya çalışıyor. Kalkmak istiyoruz izin vermiyor. Vakit epey ilerledikten sonra Gömleğin altından bir kağıt çıkarıp, Ömer al vasiyetimi oku dedi. Şaşırdım ama belli etmeyip aldım vasiyetini okudum. Ayrılırken defalarca gözlerimden ve saçlarımdan öpmesine bir anlam verememiştim. Meğer bu  gece onun Fani alemden Baki aleme göçeceği son geceymiş. Sabah aldığım bir telefonla Fikri Ağabeyin vefat ettiğini öğrendim. Tarih  22 Kasım 2005 idi. Aynı gün öğle namazından sonra kendisini vasiyeti üzerine Karaçepiş Kabristanına defnedildi. Mekanı Cennet Olsun..       Ö.Sadıç 1-12-2021 |  Bu haber 318 defa okunmuştur.


ÖZEL HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

YAĞMUR HAYIRLARI DEVAM EDİYOR

YAĞMUR  HAYIRLARI DEVAM  EDİYOR Bahar aylarının gelmesiyle birlikte ilçemize bağlı kırsal mahallelerde düzenlenen “Yağmur Hayırları” devam ediyor....

“Tugay Çakır Mimarlık Ofisi” DUALARLA AÇILDI

“Tugay Çakır Mimarlık Ofisi” DUALARLA AÇILDI İlçemizde hizmet verecek Tugay Çakır Mimarlık Ofisi 6 Mayıs Cuma günü Cuma namazı sonrası dualarla açıldı. İlçemi...

VEFAT

VEFAT İlçemiz Sakarya Mahallesi sakinlerinden Kartal Mehmet olarak tanınan Mehmet YILMAZ’ın oğlu Bülent YILMAZ 08.05.202...

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MİLLETVEKİLİMİZDEN İVRİNDİYE KYK MÜJDESİ BEKLİYOR

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MİLLETVEKİLİMİZDEN    İVRİNDİYE KYK  MÜJDESİ BEKLİYOR Milletvekili Mustafa CANBEY’in geçtiğimiz hafta içi verdiği yeni bölüm açılacağı müjdesi ilçemiz halkı tarafından...

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ, İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ,  İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU İvrindi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen Şehit ve Gazi Ailelerimiz için İft...

İVRİNDİ BELEDİYE BAŞKANI MİRAYSU ÖNDAĞ OLDU

İVRİNDİ BELEDİYE  BAŞKANI MİRAYSU ÖNDAĞ  OLDU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle İvrindi Belediyesinde minik misafirler ağırlandı.

AKBAŞ’TA ÇALINAN KOYUNLAR KEPSUTTA BULUNDU

AKBAŞ’TA ÇALINAN KOYUNLAR KEPSUTTA BULUNDU Balıkesir ili, Balya ilçesi, Akbaş mahallesinde 01 Nisan 2022 gecesi belirsiz saatlerde A.O.D. isimli şahsa ait hay...

İLÇEMİZ POLİS EKİPLERİ HIRSIZLARA GÖZ AÇTIRMIYOR

İLÇEMİZ POLİS EKİPLERİ HIRSIZLARA  GÖZ AÇTIRMIYOR Geçtiğimiz hafta ilçemize hırsızlık amacıyla gelen ekip emniyet güçleri tarafından kıskıvrak yakalandı. Evlere ...

FIRINTAŞ KUYRUĞU

FIRINTAŞ KUYRUĞU Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Fırıntaş'ın bu yıl vatandaşlara 2 lira 50 kuruşa sattığı ramazan ...

FOTO GALERİ


Tüm videolar

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE TAŞ TOPLAMA MAKİNESİ

İVRİNDİLİ ÇİFTÇİYE

İVRİNDİDE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI

İVRİNDİDE UÇURTMA

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

ŞEHİT GEDİZ ÇİVİDE

Aslantekin Ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü

Aslantekin Ve Özde

KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

KUTLU DOĞUM ETKİNL

Sonuçlar açıklandı;İvrindide Ak Partililer Meydanları doldurdu.

Sonuçlar açıklandı

HAVA DURUMU

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com