İvrindi Belediye Meclisinden Azerbeycan’a Destek Bildirisi


Açıklama: Ak Parti 7.olağan kongresi 11 Ekim Pazar günü Belediye Düğün Salonunda yapıldı. Saat 13:30 da başlayan kongreye Genel Merkez Balıkesir Koordinatörü Şahin Tin, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik,Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, Belgin Uygur ,Pakize Mutlu ile İl Başkanı Ekrem Başaran, BBB Yücel Yılmaz, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, çevre ilçelerin Belediye Başkanları, İyi Parti İlçe başkanı Engin Lapanta ve delegeler katıldı. Yapılan teklif ile divan başkanlığına Şahin Tin üyeliğe Mustafa Çanakçı, Serkan Papaker seçildi.Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardında Başkan adayı Muharrem Akçal bir konuşma yaptı.Daha sonra sırasıyla Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, BBB Yücel Yılmaz , İl Başkanı Ekrem Başaran ve ardından Milletvekili Mustafa Canbey bir konuşma yaptı. Bu arada Divan başkanlığına başkan adaylığı dilekçesi veren Karaçepiş Muhtarı Mesut Akbabanın dilekçesi Muhtar olduğu gerekçesiyle uygun görülmediği divan başkanı tarafından açıklanınca seçime Muharrem Akçal seçime tek listeyle katıldı ve İvrindi ilçe Başkanı oldu. Bu arada Mesut Akbabanın dilekçesinin reddedilmesine bazı partililer düğün salonu önünde tepki gösterdi.
Kategori: ÖZEL HABER
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2020
Geçerli Tarih: 24 Ekim 2020, 14:46
Site: İvrindi GAZETESİ
URL: http://ivrindigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2302


Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisimizde gurubu bulunan siyasi partilerden AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti'li Milletvekillerimizce Ermenistan kınanmış ve kardeş ülke Azerbaycan'a destek bildirisi yayınlanmıştır. 
Bizler de İvrindi Belediyesi olarak Belediye Meclis üyelerimizin ortak kanaati ve iradesiyle Ay Yıldızlı hizmet binamıza Azerbaycan bayrağı asarak kardeşlerimizin yanında olduğumuzu deklare ettik. 
İvrindi Belediye Meclisinde grubu bulunan siyasi partiler olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Yukarı Karabağ'da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınadığımızı buradan ifade ediyoruz.   
Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği vatan savunmasını destekliyoruz.  
30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan'ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde gurubu bulunan siyasi partilerce imzalanan bildiriyi desteklediğimizi, bu doğrultuda atılan her adımın yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.  
Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan'ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan halkının yanında olmaya davet ediyoruz.  
Bilinmelidir ki Ermenistan işgalci güçlerince gerçekleştirilen bu menfur saldırılar karşılıksız kalmayacaktır. Ermenistan boyunu aşan bir işe karışmıştır ve açtığı bu kumpasta boğulacaktır. 
Ermenistan’ın saldırgan milliyetçilik anlayışının yeni bir tezahürü olan bu eylemin Azerbaycan tarafından püskürtülmüş olması, saldırganlığın karşılıksız bırakılmayacağının somut bir göstergesidir. 
İnsani, vicdani ve hukuki bütün ilke ve esaslara aykırı olan Ermenistan saldırganlığının karşısında kanımızla, canımızla, varlığımızla kardeş ülke Azerbaycan'ın yanındayız. 
Bu vesileyle İvrindi Belediye Meclisi olarak, şehit düşen can Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan'a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz. 
Azerbaycan halkı yalnız değildir. Yalnız kalmayacaktır” ifadelerine yer verildi.