BALYA HALKI SESİNİ ÇIKARDI: “SİYANÜRLÜ MADENE HAYIR”


Açıklama: Balya ve Köyleri Ekoloji ve Çevre Platformu, Cuma günü İvrindi'de görülen dava öncesi Koyuneri'ni atık deposu gibi kullanan ve çevre kirliliği yaratan maden şirketinin bölgeyi terk etmesini istedi.
Kategori: ÖZEL HABER
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2020
Geçerli Tarih: 29 Kasım 2020, 19:58
Site: İvrindi GAZETESİ
URL: http://ivrindigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2331


Balya ve Köyleri Ekoloji ve Çevre Platformu, Cuma günü İvrindi'de görülen dava öncesi Koyuneri'ni atık deposu gibi kullanan ve çevre kirliliği yaratan maden şirketinin bölgeyi terk etmesini istedi.
Platform adına yapılan açıklamada Metehan Madencilik Hafriyat Limited Şirketinin 2011 yılından bu yana kuralsızca çalışarak Koyuneri köyünde yaşayan halkın sağlığını tehdit ettiği, Gölcük gölünü kapatarak özel mülkiyet tarım alanlarını yok ettiği, dereye posa döktüğü , ekolojik hayatı ve yaban hayatını tehlikeye düşürdüğü öne sürüldü.
Açıklamada bu şirketin yarattığı çevre kirliliğinin mağdurunun Koyuneri olmadığı komşu Orhanlar,  Danişment ve bir çok köyün tarım alanları ile meraları ile Manyas Kuş Gölü'nün de aynı tehdit altında olduğu vurgulandı                              .
Şirket hakkında İvrindi Asliye Ceza Mahkemesi'ne çevreyi kasten kirlettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu , şirket sahipleri hakkında dava açılacağı ve üç teknik personeli hakkında dava açıldığı bildirildi.
Basın açıklamasına Balya ve Köyleri Ekoloji ve Çevre Platformu'nun yanı sıra Burhaniye Çevre Platformu, Güney Marmara Dayanışması ve  Bandırma Ekoloji Platformu üyeleri , davacı Av. Emine Aygören, CHP Balya İlçe Başkanı Av. Gülizar Yıldız, Balıkesir'den çevreciler ve gazeteciler katıldı