Çiftçinin son feryadı…


Açıklama: İvrindi Ziraat Odası Başkanı Hasan Hüseyin KOYUN ,son günlerde yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Başkan Koyun “gelen Çiftçinin son feryadı” başlıklı açıklamasında : “Son yılların tarım ve hayvancılık girdilerinin yüksekliği çiftçimizi tamamıyla bitirme noktasına getirmiş durumdadır.
Kategori: ÖZEL HABER
Eklenme Tarihi: 07 Haziran 2021
Geçerli Tarih: 23 Haziran 2021, 17:08
Site: İvrindi GAZETESİ
URL: http://ivrindigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2588


İvrindi Ziraat Odası Başkanı Hasan Hüseyin KOYUN ,son günlerde  yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Başkan Koyun  “gelen Çiftçinin son feryadı” başlıklı açıklamasında : “Son yılların tarım ve hayvancılık girdilerinin yüksekliği çiftçimizi tamamıyla bitirme noktasına getirmiş durumdadır.
Sözlerime hangi alanda başlayacağımı gerçekten bilemiyorum. Tarımdan destek mazotun litresi 7,50 tl ,DAP gübresi olmuş 280 TL sulama ücretlerinin yüksekliği gibi girdilerde çiftçinin belini bükmekte kamburlaştırmaktadır.
Hayvancılık ise tam bir facia, yem fiyatlarının gece ile gündüz arasında değiştiği, süt fiyatlarının yükselmesi gerekirken düştüğü veya sabit kaldığı , öyle ki 1 kg sütün 1,300 gr. yem alması gerekirken bulunduğumuz noktada 1 kğ yem alamama durumuna gelmiştir.
Pandemi sürecinde üretimin hiç durmadığı ve üretimin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş olduğumuz halde dünyada ve aynı zamanda ülkemizde tek anladığımız çiftçimizin ürettikçe batıyor olmasıdır.
Bizler çiftçi ailesi olarak çoluk çocuğumuzla gecemiz gündüzümüzle yazımızla kışımızla her alandı her alanda üretmeye devam etmekte ama maalesef ürettiğimizin ,alnımızın terinin karşılığını almamakta, ve bu durumu kabul etmiyor ve hak etmiyoruz.Biz çiftçiler için sözün bittiği üretimin zorlaştığı ve ne yazık ki bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız.
Eğer biz üretmezsek sizler de aç kalırsınız.
Biz çiftçiler bizleri yönetenlerden , acilen karşılaştığımız sorunların çözülmesini, girdi maliyetlerinin azaltılmasını talep ediyoruz. Çünkü biz gelec