Bosna-Hersek’in ‘Mehmet Akif’i ve ‘Yunus Emre’si olarak adlandırılan Cemalettin Latiç Başkan Cengiz’i ziyaret etti.


Açıklama: Dursunbey Suçıktı Şiir Akşamları etkinliği için Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin onur konuğu Bosna-Hersek’in ‘Mehmet Akif’i ve ‘Yunus Emre’si olarak adlandırılan Cemalettin Latiç ve şair konuklarımız Belediye Başkanı Yusuf Cengiz’i ziyaret için İvrindi’mizdeydi.
Kategori: E GAZETE
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2021
Geçerli Tarih: 27 Haziran 2022, 15:08
Site: Bizim İvrindi GAZETESİ
URL: http://bizimivrindigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=2746


Dursunbey Suçıktı Şiir Akşamları etkinliği için Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin onur konuğu Bosna-Hersek’in ‘Mehmet Akif’i ve ‘Yunus Emre’si olarak adlandırılan Cemalettin Latiç ve şair konuklarımız Belediye Başkanı Yusuf Cengiz’i ziyaret için İvrindi’mizdeydi.
Bosna Milli Marşı yazarı Cemaleddin Latiç, 1957 yılında Bosna Hersek’teki Gornji Vakuf yakınlarında bulunan Pridvorci köyünde doğdu.
Saraybosna ve Zagreb üniversitelerinde ilahiyat ve dünya edebiyatı okudu. Alanında yaptığı çalışmalarla profesör oldu.
1983 yılında Yugoslav komünist rejimi tarafından rejim aleyhtarı faaliyet gerekçesiyle Aliya İzzetbegoviç ve 12 diğer Boşnak aydını ile birlikte tutuklandı ve 8 yıl hüküm giydi. Bazı Arap ülkelerinin ekonomik baskısı sonucunda serbest kalarak gazeteciliği başladı. Yayınladığı Lilian adlı dergi ile önemli bir mücadele verdi. Bosna’nın bağımsızlığı sonrasında da Aliya’nın en yakın çalışma arkadaşı olarak danışmanlık yaptı.
Cemaleddin Latiç şair, tiyatro yazarı ve hikâyecidir. Şimdiye kadar yayınlanan kitapları Mejtas ve Vodica, Davudun Yurdu, Gümüş Çeşme, Srebrenitsa Cehennemi, Kapı Gıcırtısı ve Çarın Gözleri’dir. Bunların yanı sıra Ben Âşık Bir Tavusum adında ilahi ve kasidelerden oluşan divanı da vardır. Aynı tarzda Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Nebi’sinden esinlenerek yazdığı bir mevlidi de vardır.
Bosna Hersek’le Türkiye arasında köprü vazifesi gören önemli bir aydın olan Cemalettin Latiç, 2017 Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat ödülüne layık görülmüştür.